Ekonomi

Solomon Adaları Başbakanı, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın bütçe yardımını ertelediğini söyledi

Solomon Adaları Başbakanı Manasseh Sogavare, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın ülkelerine bütçe yardımı sözü verdiğini ancak yardımı ertelediğini söyledi.

Yeni Zelanda’da yayın yapan Stuff News ajansının haberine göre Sogavare, Pekin ziyaretinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Çin’in 2023 bütçesi için kendilerine destek verdiğini belirten Sogavare, “Bu yıl bize bütçe desteği vermeyi taahhüt eden bazı ortaklarımız yardımlarını ertelediler. Bu nedenle 2023 bütçesini finanse etmekte zorlanıyoruz.” söz konusu.

Avustralya’nın 12 milyon dolar, Yeni Zelanda’nın ise 15 milyon dolar yardım sözü verdiğini belirten Sogavare, bu yardımın bir kısmını bu ay alacaklarını ancak bunun yeterli olmadığını ve yardımın tamamına ülkesinin ihtiyacı olduğunu söyledi.

Sogavare, önceliklerinin yıl sonunda ülkede yapılacak “Pasifik Oyunları” olduğu bir dönemde bu durumun bütçelerini zorlayacağına dikkat çekti.

Yeni Zelanda ve Avustralya iddiaları reddediyor

Yeni Zelanda Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Solomon Adaları’na bütçe yardımını ertelemedik.” Dedi. kelime kullanıldı.

Açıklamada, Yeni Zelanda’nın geçen yıl bütçe yardımı kapsamında Solomon Adaları’na yaklaşık 10.1 milyon Yeni Zelanda doları verdiği belirtildi.

Avustralya ise dün Solomon Adası’na söz verdiği yardımın ulaştırıldığını duyurdu.

haber-hassa.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu